Szálláskeresés – avagy az olcsó szállás felkutatása
Szállást keresni mindenki tud, hiszen az internet – és a Google – a barátunk, beütjük a keresőbe, hogy Booking.com és voilá, szállások garmadája várja, hogy lefoglaljuk. Megmondom őszintén, régebben mi is így csináltuk, de biztos, hogy ez a legjobb módszer? Lehet, hogy nem a legjobb áron foglaltunk? Ebben a bejegyzésben mutatunk pár trükköt, hogy a lehető legjobb áron juss a kiválasztott szálláshoz. Létezik olcsó szállás? A cikk végére kiderül.
Hogyan találjuk meg a legolcsóbb szállásunkat?
- véletlenül: tegyük fel, találtunk Párizsba egy olcsó repjegyet, már csak az olcsó szállás hiányzik a boldogságunkhoz. Beütjük a keresőbe: “szállás Párizsban” – és a legelső találatban szereplő linkre kattintva legfoglaljuk a szobánkat. Ezt a módszert nem ajánlom senkinek, a lehető legrosszabb megoldás. Hogy miért? A poszt végére kiderül.
- barátok által: az egyik leggyorsabb módja a szálláskeresésnek, de az olcsó szállások megtalálásának nem ez a leghatékonyabb módja, bár a fenti módszernél nagyságrendekkel jobb.
Hallottunk egy kedvező árat, a barátoknak tetszett a hely, foglaljunk ide mi is! Nem feltétlenül rossz megoldás, de így nincs összehasonlítási alapunk az árak tekintetében; lehet, hogy hasonló adottságokkal lenne olcsóbb megoldás is. Tudom, hogy sokan így találtok magatoknak szállást, éppen ezért a közelmúltban már pár bejegyzés született ebben a témában (itt a közösségi szállásvadászatról írtunk). - közvetlenül a szálloda honlapján: sok esetben a szálloda(lánc) azt a gyakorlatot folytatja, hogy a saját honlapján keresztül értékesített szobák ára nem drágább, mint a kereső-, vagy kuponoldalon. Ráadásul a hírlevélre feliratkozók, vagy a törzsvendégprogramban résztvevők akár 5-20%-os árengedményt is kaphatnak a napi árakból. Nagy általánosságban elmondható, hogy sajnos nem ez a jellemző, a szállodák saját honlapján általában magasabb árakat találhatunk, mint ha keresőoldalon keresztül foglalunk.
- keresőoldalakon keresztül: talán a legjobb megoldás, ebben a bejegyzésben is ezt a módszert fejtjük ki bővebben. A keresőoldalakat működésük szerint két nagy csoportra oszthatjuk:
- ár-összehasonlító/gyűjtőoldalak: több szállásfoglaló oldal ajánlatait gyűjti össze és listázza ki az adott szálláshelyre. A mi dolgunk, hogy a számunkra legkedvezőbb ajánlatot foglaljuk le. Nemzetközi szinten az egyik legismertebb ilyen – magyarul is tudó – oldal a HotelsCombined.com, illetve a Magyarországon elterjedtebb Agoda.com és a Trivago.hu
- szállásfoglaló oldalak: ezeken az oldalakon az oldallal szerződött partnerek ajánlatai közül válogathatunk. Talán a legismertebb oldal a Booking.com, de a Hotels.com is ismerősen csenghet a rutinos utazóknak.
A lehetőségek áttekintése után most ismerjük meg közelebbről a szálláskereső oldalakat.
Szálláskereső oldalak
Agoda.com
Magyarországon is jól ismert ár-összehasonlító oldal, a Booking Holdings Inc., a világ vezető online utazási és kapcsolódó szolgáltatásokat nyújtó cégcsoportjának része. Kínálatában 2.000.000-nál is több szálláshely közül választhatsz, hogy mindig a saját elvárásaidnak megfelelő szobát foglalhass magadnak.
Trivago.hu
Talán a legismertebb magyarul is tudó szállásár-összehasonlító oldal. Hasonló elven működik, mint az Agoda; világszerte számos foglalási helyszínnel állnak kapcsolatban, beleértve az online utazási irodákat, valamint szállodaláncokat és független hoteleket is. A weboldal összesen több mint 1.800.000 szállodát és más szálláshelyet foglal magába, mintegy 190 országban.
HotelsCombined.com
Magyar nyelvű díjnyertes weboldal, bár Magyarországon kevésbé ismert. Az összes jelentős utazási webhelyről begyűjti az elérhetőséggel és az árakkal kapcsolatos információkat: a Booking.com, az Expedia, a Hotels.com, az Agoda, az AccorHotels és a Hilton mellett sok más helyről is. Ráadásul garantálják a legjobb szállodai árakat: ha olcsóbb árat találsz a foglalás után egy olyan webhelyen, amely szerepel a HotelsCombined listájában, visszatérítik a különbséget. Az 5.000.000 szállásajánlat közül egész biztosan megtalálod a legjobb árat.
Kedveljük, nagyon jó árakat lehet kifogni.
A HotelsCombined.com-on itt tudsz szállást foglalni
Booking.com
Valószínű a legismertebb weboldal az utazók körében. Az 1996-ban, Amszterdamban alapított Booking.com egy kis holland cégből a világ egyik legnagyobb internetes szállásfoglaló vállalatává vált. A Booking.com-nál több, mint 17.000-en dolgoznak 198 irodában a világ 70 országában.
Küldetésük, hogy mindenki láthassa a világot. A weboldal az utazóknak szállások, apartmanok, nyaralók, családi panziók, ötcsillagos luxusüdülők, lombházak vagy akár jégkunyhók széles választékát kínálja. A Booking.com weboldala és alkalmazásai 40-nél is több nyelven érhetők el, és közel 30.000.000 szálláslehetőséggel várja az utazókat, a világ 230 országában. Naponta több mint 1.550.000 éjszakát foglalnak le a weboldalon keresztül.
Az ajánlatok létrehozásánál ezt a keresőt használom; egyrészt mert napi szinten meg tudjuk jeleníteni az árváltozásokat, illetve az akcióknak köszönhetően nagyon jó ajánlatokat találhatunk itt. A hírlevélre feliratkozók ráadásul titkos árakról is értesülhetnek.
A Booking.com-on itt tudsz szállást foglalni
Csak írd be az úti célt, a dátumot és máris láthatod a térképen az éppen foglalható szállásokat, árral együtt.
Hotels.com
Talán kevésbé közismert, de megbízható weboldal. A Hotels.com az interneten található egyik legszélesebb szálláskínálatot nyújtja az utazóknak, beleértve a független, a nagy láncokhoz tartozó és az önellátó szállodákat, világszerte több mint több százezer szálláshelyen. A cég egy helyen kínálja a szobaárakról, készletekről és a foglalhatóságról szóló információkat. Specialitása még, hogy akkor is szállást biztosít az utazóknak, amikor máshol minden hely elfogyott.
Legutóbbi svájci utunk során (tudom, tudom, folytatni kellene a sorozatot – most éppen Zürich és a Pride van készülőben) itt foglaltunk, ráadásul a legjobb áron. Akkor az olcsó szállás itt volt a legolcsóbb.
Itt is vannak titkos árak a hírlevélre feliratkozóknak, ráadásul 10 eltöltött/összegyűjtött éjszaka után egyet ingyen adnak, illetve ha egy kevés értékelésű szállásról beszámolót írsz, szintén jár az ingyenes éjszaka (csak a megjelölt szállásokon).
Akkor most hol is foglaljak?
Nincs igazán jó recept arra nézve, hogy mikor mikor melyik oldal a nyerő. A legfontosabb szabály – ha nincs konkrét terv, csak valahova utazni készülsz -; ha már lecsaptál az akciós repjegyre azután nézd csak a szállást. És akkor lesz időd eldönteni, megfontolni, hogy hol szállsz meg.
Persze ez így csak elmélet, ha eddig eljutottál az olvasásban, jöhet a gyakorlat.
Tegyük fel, hogy szembe jön veled egy jó ajánlat. És szembe is jön, mert kerestünk egy egész jó áron foglalható repjegyet Berlinbe, március végére (az új dizájnra való átálláskor aktualizálva lett a poszt egy élő ajánlattal). Nem győzzük hangsúlyozni; ha találsz egy jó árban révő repjegyet azonnal vedd meg, szállást ráérsz keresni utána is!
Retúr repjegy Berlinbe március 22-29. között
A sikeres repjegyfoglalás után most keressünk egy kellemes szállást Berlinbe. Ahogy már többször leírtuk, a szállások közül nem a legolcsóbbat, hanem a legjobb ár-érték arányút, -értékelésűt keressük meg és osztjuk meg Veletek, most is ezt tesszük. A kiválasztás egyik fő kritériuma, hogy a szállás értékelése minimum 8-as legyen, ekkor túl nagyot nem tévedhetünk.
Szóval nézzük meg, hogyan alaukulnak az árak a fenti weboldalak használatával 2 főre, éjszakára a 4 csillagos Pullman Berlin Schweizerhof hotelben. Fontos megjegyezni, hogy a Booking.com a magyarországi felhasználók számára csak a vissza nem térítendő árakat jelenítheti meg, így az összehasonlíthatóság miatt, csak ilyeneket kerestünk. Az oldalon ezt az információs bejegyzést olvashatjuk erről:
A keresések eredménye itt látható, a Trivago és az Agoda esetén a pontos dátum beállítása szükséges!
Akkor most létezik olcsó szállás?
Megtaláltuk! Akkor most örülünk, Vincent?
Nézzük végig az árakat és nézzük végig a szállást kínáló oldalakat is, kezdjük először az árösszehasonlító oldalakkal. Azt látjuk, hogy a legolcsóbb és a legdrágább ajánlat között kb. 30% különbség van, ami valljuk be nem kevés, de jelen esetben ezek leginkább nem visszatéríthető árak. De, hogy ne legyen ilyen egyszerű, tekintsük meg a legolcsóbb helyek ajánlóit is. Jelen keresésben nem, de máskor belefuthatunk a Hotelbank, az Otel.com, a HotUSA hotels oldalakba is – megvallom őszintén, ezeken a helyeken még nem foglaltam soha, sőt a háromból kettőről most hallottam először. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy bármi baj lenne velük (valószínűleg nem túl sok időt tölthetnének az árösszehasonlító oldalakon panasz/probléma esetén), inkább azt, hogy Magyarországon nem ismertek. Az árérzékenyebb utazók választhatnak innen is, a lefoglalt szállásban nem lesz különbség.
Utánuk már az ismertebb oldalak következnek, a listában megtalálható az ajánlott Hotels.com, az Agoda.com, majd a Booking.com. Ebben a szegmensban már nem is annyira vészes az árkülönbség, a hét éjszakára körülbelül 30.000 ft többletet jelent ha nem a legolcsóbb helyről választunk szállást, ami fejenként naponta 2.000 ft. Az ajánlatainkban azért választjuk nagy rendszerességgel a Booking.com weboldalt, mert talán az a legismertebb hazánkban.
Az utóbbi szegmensben már napi szinten találhatunk kedvező akciókat, napi ajánlatokat, így aki a biztonságra törekszik foglaljon az ismertebb oldalakról, itt túl nagy meglepetés senkit sem érhet. Érdemes feliratkozni a hírlevelekre, figyelni az akciókat és kiválasztani a legkedvezőbb ajánlatot. Pontos receptet sajnos nem tudunk adni arra nézve, hogy mikor melyik oldalról érkezik a nyerő ajánlat, de ha már megvan az utazás időpontja, érdemes naponta végiglátogatni a fenti oldalakat, végigkattintani az ajánlatokat és egyszer csak meglesz a megfelelő szállás.
Mutattunk pár lehetőséget, és megmutattuk, hol és hogyan érdemes szállást keresni, foglalni. A kulcs a kezetekben, de az ajtót már Nektek kell kinyitni. Olcsó szállás? Igen, megtaláltuk!
És mi a helyzet ha Magyarországon belül szeretnénk utazni?
Ugyan a belföldi utazások során a fenti oldalakon kereshetünk, de erre inkább a csomagajánlatokat kínáló hazai honlapok valók. Egyrészt azért, mert olcsóbbak, másrészt, mert többnyire félpanzióval kínálják a szállásokat, a legtöbb esetben olcsóbban, mintha közvetlenül a szálloda weboldaláról foglalnánk (ahogy a bevezetőben írtuk, ez a jellemző).
Sokszor találkozhatunk 1-2 napig tartó akciókkal, gondoljunk csak a Red Day-re, vagy az Álmok hetére, amikor az átlagnál nagyobb kedvezménnyel foglalhatjuk le nyaralásunk.
Ha ajánlani kellene, akkor a Szállásguru.hu, maiUtazás.hu, Szállás.hu, oldalakat ajánlanánk, egyikkel sem lőhettek mellé, ráadásul ha találtok egy valódi akciót, sok pénzt spórolhattok.